Říká se, že v naší společnosti chybí vztahy. Podle statistiky vychází i to, že se lidé seznamují později, že jim vztahy nevydrží příliš dlouho anebo i to, že mají mnohem méně sexu než páry před deseti lety. Čím tento jev může být způsoben? Jak je to vůbec možné, že lidé nevyhledávají to, co je jako společnost udržuje při životě? Odpověď na tuto otázku je velmi složitá a může mít mnoho vysvětlení. Naše společnost se někdy nazývá postmoderní, a někdy dokonce se toto slovo zdvojuje, aby bylo jasné, že jsme již přežili roky největšího rozkvětu. Naše společnost má mnohá specifika, o kterých u jiných civilizacích nemůže být ani řeč.
To je také důvod, proč se s těmito společnostmi nemůžeme srovnávat a predikovat podle nich svůj osud. Na druhou stranu, máme i několik vlastností, které se až nápadně s dřívějšími civilizacemi shodují, což nám možná drobný obrázek o našem osudu dát může. Jedním z těchto shodných specifik je například právě to, jak pracujeme s vlastními hodnotami. Každá společnost musí mít jasná pravidla, kterými se mohou jednotlivci řídit. Pokud dojde k tomu, že tato pravidla jsou i ze shora mocnými pošlapána, není možné vyžadovat tato pravidla po běžných občanech. V takovém případě dojde k přirozenému rozpadu celé společnosti.
Stejně tak jsou důležité vztahy mezi lidmi. To, že se nerodí dostatek děti je jen výsledkem toho, že jednoduše není potřeba, aby se rodily a lidé nevidí důvody, proč je mít. Pokud společnost dosáhne vrcholu, všechny drobné jev, se spojí a lidé přirozeně přestanou mít více dětí. Jedná se například o to, že lidé cítí, že jakákoli budoucnost bude horší, než je aktuální současnost, takže není důvod do tohoto přivádět děti. Dříve bylo nutné pro své vlastní zabezpečení děti mít a ani tento důvod už dnes neplatí. Celé je to vlastně podřízené běžnému pravidlu, co není praktické a nutné, to může bez problémů vymizet.