Systémová deska podlahové topení – to je základ moderní metody vytápění rodinných či bytových domů, rekreačních nemovitostí a dalších prostor. Teplovodní podlahové topení lze zhotovit buď zaléváním topných hadic betonovou směsí, anebo pokládkou tzv. suchého systému pomocí zmíněných systémových desek. Suchý systém má oproti tomu mokrému (betonovému) několik výhod.
Výstavba svépomocí – zatímco lité podlahy jsou záležitost spíše stavebních firem, suchý systém pokládky zvládne každý trochu zručný kutil. Nejprve důkladně očistíte původní podlahu, zbavíte jí prachu, šmíru, mastnoty, kamenů, písku a dalších nežádoucích nečistot a předmětů, a pak ji začnete potírat speciálním lepidlem, na které budete pokládat systémové desky z vysoce hustotního polystyrenu. Desky si nařežete na požadované rozměry podle tvaru a velikosti místnosti a na okrajích podél stěn je případně utěsníte izolační páskou.
Jakmile budou desky položené, do jejich drážek zasunete topné hadice, a to buď v jednom topném okruhu, nebo ve více okruzích – podle potřeby. Vzápětí přivoláte instalatéra a ten zapojí hadice do rozdělovače a následně rozdělovač připojí ke zdroji tepla – k tepelnému čerpadlu, ke krbovému výměníku, k plynovému kotli či elektrokotli. Poté, co je topný systém oživen, můžete již začít s pokládkou podlahové krytiny. Systémové desky jsou natolik pevné, že jí bez problémů udrží pro běžnou zátěž nábytkem a chůzí, není tedy nutné na desky pokládat další stavební materiál nebo je zalévat betonem.
Nejčastější podlahovou krytinou je keramická dlažba nebo plovoucí podlaha a také koberec. Před pokládkou podlahových krytin se desky buď penetrují nebo se na ně položí kročejová izolační fólie. Značnou výhodou tohoto řešení je nízká hmotnost, proto lze podlahové topení umístit i do podkrovních místností s omezenou nosností stropu.