Mnohé živoÄiÅ¡né druhy jsou rozÅ¡ÃÅ™ené po celém svÄ›tÄ›, jiné zase najdeme jen na jednom mÃstÄ› na planetÄ›. To je celkem pochopitelné. Zvláštnà je vÅ¡ak to, když se endemickým stane celý řád zvÃÅ™at, jako je tomu napÅ™Ãklad u vaÄnatců.
Â
Ty najdeme v podstatÄ› pouze v Austrálii a na Novém Zélandu. Bez ohledu na jejich schopnosti, nikde jinde ve volné pÅ™ÃrodÄ› neexistujÃ. To je nÄ›co, co vÄ›dce dlouhou dobu pomÄ›rnÄ› mátlo. Nakonec se zjistilo, že zde hrála roli kombinace nÄ›kolika faktorů.
Â
Â
TÃm prvnÃm a nejdůležitÄ›jÅ¡Ãm byla izolace. Austrálie je jako jediný obyvatelný kontinent od ostatnÃch izolována – z Afriky do Evropy a do Asie lze pÅ™ejÃt pÅ™es Arabský poloostrov, zatÃmco do Ameriky se mohly různé druhy zvÃÅ™at, vÄetnÄ› lidÃ, rozÅ¡ÃÅ™it bÄ›hem doby ledové, kdy byla Barringova úžina zamrzlá a vytvoÅ™il se tak v podstatÄ› ledový most. U Austrálie nic takového nenastalo.
Â
Nenà tedy divu, že zde probÃhal vývoj ponÄ›kud jinak, než jinde. A to vedlo k rozvoji vaÄnatců. Ti se od ostatnÃch savců liÅ¡Ã tÃm, že své mládÄ› pÅ™echovávajà po nÄ›jakou dobu po porodu ve speciálnÃm vaku, kde má pÅ™Ãstup k mléku a kde je v teple a v bezpeÄÃ.
Â
Â
Tady se můžeme ptát, proÄ se tedy tento systém, pokud je tak výhodný, nevyvinul u vÃce druhů. OdpovÄ›Ä je jednoduchá: ve skuteÄnosti tak výhodný nenÃ. Pokud se totiž nÄ›co stane matce, pak mládÄ› nemá nejmenÅ¡Ã Å¡anci pÅ™ežÃt. Na druhou stranu, pokud je mládÄ› schované v doupÄ›ti Äi hnÃzdÄ› a krmà je oba rodiÄe, pak má i pÅ™es ztrátu matky Å¡anci.
Â
To je koneckonců také důvod, proÄ se po pÅ™Ãchodu Evropanů s jejich psy, ovcemi, koňmi a koÄkami staly mnohé druhy vaÄnatců ohroženými, nÄ›které pak dokonce vyhynuly. Nedokázaly zkrátka konkurovat tÄ›mto novÄ› pÅ™ÃchozÃm, silnÄ›jÅ¡Ãm druhům, které se vyvinuly v mnohem drsnÄ›jÅ¡Ãm prostÅ™edÃ.
Â
I to je důvod, proÄ je nutné vaÄnatce chránit. Zbývá jich už jen málo, a byla by velká Å¡koda o tak unikátnà skupinu zvÃÅ™at pÅ™ijÃt.