Složité věci


Ono se to hodně těžko vysvětluje, když neznáte základní pojmy. Nelze pochopit co je to BIOS, pokud netušíte, o čem je vůbec řeč. To že si tento startovací systém pomáhá informacemi z CMOS, pak budete dosti těžko chápat. Ostatně tyto články nemají prohlubovat odborné znalosti, které stejně nemám, ale mají spíše jen rozšířit povědomí o věcech, které se počítačů týkají. A to čistě laicky. Například na otázku, co to je to CMOS lze velmi zjednodušeně odpovědět, že je to baterie v základní desce. Když přestane fungovat, musíte do opravny. Na některých deskách je a byla sice umístěna náhrada, ale bez znalostí vám nebyla nic platná.

dívka s počítačem

Mimochodem, nedala se přepsat, jak se někde tvrdí. Tam se vůbec nedalo nic upgradovat. Bylo to celé “zamčené” pro nouzové stavy. V každém případě nelze ani přesně odpovědět na dotaz, jak dlouho vydrží. To je velmi sporné a nedá se to nijak určit. Hodně záleží a výrobci. Ve velké většině případů vydrží desítku let a většinou také přežije běžnou užitkovou dobu počítače.  Dále bylo článku vytýkáno, že hovoří jen o šestnáctkovém BIOSu a nikoli o dvaatřicítkovém nebo čtyřiašedesátkovém UEFI. Nebylo to rozebráno, protože UEFI je modernější než BIOS, a i když je podstata podobná, je to prostě něco jiného.

počítač v kanceláři

Nemohu psát článek o fotbale a rozebírat v něm výstroj hokejového brankáře. Takže asi tak. CMOS Complementary Metal Oxide Semiconductor je v základní desce a není závislý na elektřině ze sítě. Napájí jen tolik, aby zůstaly zachovány základní informace při startu BIOSu a také čas a datum. Pokud ho chcete změnit, lze to v BIOSu určitým postupem udělat, pokud ovšem víte jak na to. Nuže, ve vší stručnosti jsem se pokusila osvětlit, nikoli přesně popsat, některé pojmy, se kterými se asi běžný uživatel ani nesetká. Přesto je znát může, protože se tak zlepší jeho přehled o tom, co jeho PC vlastně provádí.