Testosteron je jeden z nejznámějších hormonů, potřebný mimo jiné pro svalovou práci, vytrvalost, činorodost, fyzickou aktivitu a bdělost a také pro podporu funkce pohlavních orgánů. Jestliže se v mužském těle jeho produkce výrazně sníží, může to znamenat i závažné zdravotní problémy. V poslední době se ovšem porucha tvorby testosteronu týká i mladších ročníků a možná se ptáte, proč tomu tak je. Na vině je pochopitelně životní styl a také stav soudobé společnosti, která tíhne k mnoha nepřirozeným aktivitám, s nimiž dochází k chronickému stresu a k buněčné podvýživě. Co tím máme na mysli?
I otylí mohou být podvyživení – jestliže spatříte ve městě někoho s výraznou nadváhou, můžete si pomyslet, jak je dobře živený, a že má v těle uložené zásoby živin, podobně jako křeček posbírané zrní na poli v kapsách svých tváří. Ono je to ale úplně jinak, protože nadváha v podobě tuku, zejména na břiše, hýždích či stehnech, souvisí s ukládáním přebytků v důsledku sníženého výdeje energie, nikoli s ohledem na obsah živin. Tito lidé většinou konzumují nevhodné potraviny s obsahem rafinovaného cukru, tučného masa a bílého pečiva z vymleté nekvalitní necelozrnné mouky. Tím pádem se jim nedostává důležitých živin, ale naopak jsou zásobeni přebytky prázdných kalorií – jsou tedy podvyživení a navíc přesyceni tím, co do těla nepatří.
Chronická forma stresu – chcete-li vědět, jak doplnit testosteron u muže, nakupujte potraviny ve zdravé výživě a zároveň důsledně likvidujte všechny stresové vlivy, co na vás působí. Vypomáhejte si při tom bylinkami, s nimiž se sníží vliv stresových hormonů a zvýší testosteron, jsou to všechny adaptogenní byliny, například Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) nebo Maca peruánská. Eliminace stresu je důležitá proto, že vám zabrání dlouhodobému nadměrnému vylučování stresových hormonů adrenalinu a kortizolu, což vede k útlumu tvorby testosteronu a adrenální únavě, spojené s výskytem civilizačních onemocnění.